Hund

At leve med hund

En eller flere hunde betyder kærlighed, selskab og ansvar for dig og din familie i mange år. Det er en stor beslutning at anskaffe sig hund, og den skal overvejes nøje. Det er dit ansvar, at hunden trives og har det godt. Den har brug for opdragelse, rigtigt foder, stimulering og en masse kærlighed. Hvis du vil have to hunde, kan det anbefales først at anskaffe en hund, og når den så er voksen, socialiseret og trænet, overveje at anskaffe yderligere en hund. Alle dyr, og ikke mindst hunde, har en afslappende virkning på mennesker, som kan mindske depressioner. Livet bliver mere indholdsrigt, når man har en hund at dele det med.

Vi støtter dig og din hund!

Hunde og det at holde hund er noget, vi virkelig brænder for. Vi vil kunne tilbyde dig som hundeejer et så komplet udvalg som muligt af foder og tilbehør til hunde. Vi leder aktivt efter nye mærker i hundefoder, så vi hele tiden kan udvide vores sortiment og give dig mulighed for at vælge frit. Vi er overbeviste om, at du ud fra jeres egne forudsætninger bedst kan afgøre, hvad der er det bedste for dig og din hund. Vores opgave er at kunne give udførlig produktinformation og sammenligningsmuligheder samt at have produkterne på lager. Når du derefter afgiver din bestilling, leverer vi de produkter, du har valgt til din hund, til din adresse, uanset hvor i landet du bor.

 

Questions & Answers

Hej! Vi kommer om några veckor få hem en 8 veckor gammal spansk vattenhund och vill gärna använda svenskt foder. Vad är lämpligast att starta med?

Hej! Här är några exempel på valpfoder som är Svensktillverkade. Axess Valp: http://animail.se/axess-valp-10-kg.html, Bozita Junior: http://animail.se/bozita-junior-12-5kg.html, Canami Puppy Maxi: http://animail.se/canami-puppy-maxi-10kg.html, Carrier Junior: http://animail.se/carrier-junior-15kg.html, Halla Valp: http://animail.se/halla-valp-25-14-kg.html, Tello Junior: http://animail.se/tello-junior-15kg.html. Tänk på att om du byter foder från något din valp äter idag, så är det viktigt att ha en övergångsperiod, där du blandar i lite av det nya fodret i taget, då valpmagar kan vara känsliga vid foderbyten.


We are happy to assist if you have any questions.

Note that questions about stock status are answered quickest via customer service.